Jak fajnie spędzić dzień w Koszycach?

Według nie-Koszyczanina, nie-Koszyczanki i drugiej prawdopodobnie nie-Koszyczanki.

Kiedyś, w bardzo zamierzchłych licealnych czasach, wiosnę zaczynałam koncertowo, na wagarach na warszawskiej Agrykoli. Popijając EB albo inne 10,5. Taaa. Zdrowo nie było, ale aktywnie i towarzysko bardzo. Teraz, zamiast zarzucać herami  w rytm Teksańskiego, zarzucamy Luśkę do fury i ruszamy w drogę.

Wiosna welcome to!

W okolicach Wielkanocy wypada rozpocząć sezon. W zeszłym roku od Wiednia. W tym od Koszyc.

No, więc jak fajnie spędzić wielkanocny czas w Koszycach? Tak żeby z energią zacząć nowy sezon?

Klasycznie

Spacerując po Staróweczce. Katedra św. Elżbiety prezentuje się bomabastycznie. Szczególnie cudownie oświetlona wieczorem, czego za nic nie oddadzą fotki, które cyknęliśmy. Musisz po prostu skoczyć do Koszyc, żeby się przekonać na własne oczy. Do tego wnikliwie obserwując fasadę nauczysz się czegoś o zemście. Nie, nie farona, a kierownika budowy (kiedyś pewnie wielkiego mistrza murarskiego), który w jednym z rzygaczy na fasadzie katedry uwiecznił swoją niedobrą małżonkę. A wystarczyło w sumie oznaczyć ją w jakimś niekorzystnym ujęciu na fejsie. Publicznie. Wooohoooo, powiało grozą.koszyce_57_makulscykoszyce_56_makulscy

koszyce_1_makulscy

Dobra, ale nie samą katedrą człowiek żyje. Poza tym Luśka nigdy nie doceni 48 obrazowego ołtarza w środku. Zdecydowanie lepiej czuję się eksplorując koszyckie ulice. Tym bardziej, że pod częścią starówki, kryją się tajemnicze podziemia, które czuć przez każdą szparę pomiędzy byłymi torami tramwajowymi.

 

Streetartowo

Ruszając szlakiem koszyckich murali, które na luzaka dorównują tym łódzkim. OMG! Chciałoby się zakrzyknąć. I spokojnie można, bo OMG, czyli Open Mural Gallery to przezajebista galeria murali na blokach i budynkach całych Koszyc. Dostajesz mapkę z adresami wszystkich i w drogę! Z psem bez problemu obejrzysz każdy. Do tego na stówę zyskasz sprawność harcerską terenoznawczą i to KARTOGRAFA! Ha! W końcu.

koszyce_50_makulscy koszyce_48_makulscy koszyce_49_makulscy

Folkowo

Pomnik Architektury Ludowej autorstwa Tomáša Džadoň to chyba najbardziej wyczesany projekt, jaki mieliśmy okazję oglądać na własne oczy. Drewniane, tradycyjne chaty słowackie stoją sobie, ot tak, na samym szczycie 13 piętrowego bloku mieszkalnego. A ludzie chodzą dalej na zakupy do pobliskiego spożywczaka i wyprowadzają piesy na spacer dookoła. Jakby to najzwyklejsza rzecz na świecie była. Chaty  Tomáša mają skłaniać do pochylenia się nad rolą, jaką architektura odgrywa we współczesnej historii. Jaka zamiana musiała zajść w mentalności ludzi, którzy z drewnianych domostw, rozsianych po słowackich wsiach przeprowadzili się na betonowe blokowiska.  Do mnie trafia. A po tym jak już wlazłam na dach, żeby z bliska zobaczyć chaty nawet dwukrotnie bardziej.

koszyce_61_makulscy koszyce_63_makulscy koszyce_59_makulscy koszyce_60_makulscy

Piesowo

Żeby nie było, że my tylko kulturalnie i nic dla Luśki nie było. Na dłuższy spacer z psem możesz wybrać się w okolice wzgórza Hradová.  Leśne ścieżki w niedzielny poranek były przyjemnie puste. Do tego możesz za 75 centów wdrapać się na drewnianą wieżę widokową i rzucić okiem na miasto z góry.

koszyce_21_makulscy koszyce_4_makulscy

 

Do klasycznej definicji fajnego spędzenia weekendu wielkanocnego brakuje tylko fajnej szamy. Ale do tego postu przysiądę w tygodniu wieczorkiem, bo uzbierało się nam aż pięć super miejsc, w których Twój pies nie będzie nikomu przeszkadzał.

  • Do Koszyc z Warszawy jest 490 km, ale na dojazd musisz liczyć ok. 8 h.
  • Od 29 marca tego roku do Koszyc można też polecieć – nawet 6 x w tygodniu. LOT-em. Będzie trochę szybciej :-)
  • a z Karkowa wyruszyć minibusem – tigerexpress.eu
  • Nietrudno o psiolubny nocleg – my spaliśmy w Penzion Beryl – dwa kroki od starówki.
  • Wszelkie informacje o zwiedzaniu Koszyc znajdziesz na visitkosice.eu – również po polsku oraz na stronie dokoszyc.pl

4 Comments

    • Puste! Zupełnie! Myślałam, że tam normalne sprzęty będą, ale nic! Chociaż pewnie i tak bym nie mogła się skupić na zwiedzaniu, bo trzęsłam portkami niesamowicie! Żadnych barierek nie było na górze :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *