Jeśli wiemy gdzie znaleźć aktualne przepisy obowiązujące podróżujące czworonogi wyjazd z psem za granicę wcale nie jest taki trudny do ogarnięcia.
Szukając informacji na temat przepisów dotyczących wyjazdu z psem za granicę można trafić na dziesiątki niepotwierdzonych informacji z drugiej ręki. Dlatego w tym poście zebraliśmy linki do oficjalnych stron urzędów, z których sami korzystamy. Bo najważniejsze to wiedzieć, gdzie szukać.
Planując pierwszy wyjazd za granicę z Luśką przekopałem się przez setki stron, forów i blogów w poszukiwaniu co tak właściwie trzeba mieć / zrobić, żeby legalnie przejechać granicę. I czy w ogóle trzeba coś robić.
Ze wszystkich źródeł na jakie trafiłem tak na prawdę jedna strona jest dla mnie najpewniejszym źródłem informacji o przepisach regulujących podróż z psem – strona Komisji Europejskiej.
WYJAZD Z PSEM ZA GRANICĘ – PODRÓŻ PO UE
Pod tym adresem znajdują się przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowego przewozu zwierząt. Wynika z nich, że pies podróżnik musi:
- być oznaczony – marking (przez chip),
- być zaszczepiony przeciw wściekliźnie – vaccination against rabies,
- posiadać paszport i, jeśli nie podróżuje z właścicielem odpowiednie upoważnienie przez niego podpisane – passport and declaration.
Dodatkowo przy wjeździe na teren Finlandii, Irlandii, Malty, UK oraz Norwegii pies musi zostać odrobaczony – treatment against Echinococcus multilocularis.
SKANDYNAWIA
Skandynawia ma swój osobny paragraf, bo to właśnie o te kraje dostajemy najwięcej pytań.
SZWECJA
Tu strona szwedzkiego odpowiednika Ministerstwa Rolnictwa (Jordbruksverket) – Szwecja nie wymaga żadnych dodatkowych badań / zaświadczeń, jeśli wjeżdżamy tam z Polski (czy z innego kraju UE), ale na stronie jest napisane, żeby zgłosić wjazd z psem Służbie Celnej.
NORWEGIA
Przed wyjazdem do Norwegii polegaliśmy na informacjach dostępnych na stronie Norweskiego Urzędu ds. Higieny Żywności (nie wiem jak to inaczej przetłumaczyć – Statens tilsyn for planter, fisk, dyr og næringsmidler :D ).
FINALNDIA
Co rok wybieramy się do Finlandii, ale jeszcze się nie wybraliśmy. Tutaj strona fińskiego odpowiednika urzędu ds. higieny żywności, z której skorzystamy jak w końcu uda nam się tam dojechać.
Ogólnie powtórzone są tam informacje ze stron KE.
WYJAZD Z PSEM ZA GRANICĘ – PODRÓŻ POZA UE
Wyjeżdżając poza teren Unii Europejskiej trzeba pamiętać, że najprawdopodobniej będziemy potrzebować tzw. miareczkowania, czyli badania poziomu przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny. Tu znajdziesz przepisy dotyczące wjazdu na teren UE z kraju lub terytorium trzeciego. Wynika z nich, że oprócz 3 spraw wymienionych wcześniej (chip, szczepienie i paszport), trzeba załatwić jeszcze właśnie miareczkowanie (rabies antibody test), które może okazać się nieobowiązkowe przy wjeździe z terytorium państw wymienionych na tej stronie.
Koszt miareczkowania to ok. 350 PLN, ale wykonuje się je raz w życiu psiaka.
To jak? Wszystko jasne?
No więc łap smycz i w drogę! Widzimy się na szlaku!
I będzie nam bardzo miło, jeśli puścisz ten wpis dalej w świat :)
My z naszym yorkiem Tytuskiem zaliczyliśmy już kilka razy Chorwację i Wielką Brytanię( 2018 i 2019 rok -przed Brexitem) oraz ostatnio Chorwacje, Wenecję we Włoszech oraz Niemcy. Piesek podróżuje bez transportera, ktorego nawet nie zna. Ma za przednimi oparciami pośrodku zamontowane przerobione legowisko i może swobodnie obserwować z pozycji leżącej drogę, spać, a nawet mnie kierowcę polizać po uchu w czasie jazdy ????. Dla bezpieczeństwa jest przypięty od mocowania środkowego zaczepu na tylnej kanapie, do szeleczek psim pasem bezpieczeństwa, aby w przypadku gwaltownego hamowania nie polecieć do przodu. Na kontynencie nigdy nie miał sprawdzanego paszportu, poza wyjazdem do U.K gdzie w Calais czy Dunkierce sprawdzano terminy szczepień i odrobaczeń co do godziny (termin 24/120godzin). W Niemczech okolice Kolonii za yorka nie trzeba bylo kupować biletu w kolejce podmiejskiej i autobusie jeśli był na kolanach. Kagańca też nie trzeba bylo zakładać ( a taki posiada ???? ). Dokładne opisy na jego stronce fb pt.” Tytusek i jego podróże za jeden uśmiech”, gdzie opisywał swoje przeżycia z bogatą dokumentacją fotograficzną ???????? Pozdrawiamy ????
witam seredecznie, moze posiadaja panstwo wiedze jak wyglada wlot/pobyt z psem na terenie Niemiec z prawie 2letnim szczepieniem na wscieklizne?
niestety nasz pies ze wzgedow zdrowotnych nie moze powtorzyc szczepienia.
Hej, wybieramy się z naszym owczarkiem niemieckim na wakacje do Niemiec, Danii i Holandii. Będziemy podróżować kamperem . Czy możecie udzielić jakiś wskazówek, porad na temat pobytu psa na terenie tych państw. Przepisy czytałam, ale taki podpowiedzi z życia wzięte są cenniejsze.
Hej Sylwia! Wszystko co wiemy jest na blogu – https://makulscy.com/category/niemcy/ i tu: https://makulscy.com/category/dania/. W Holandii niestesty jeszcze nie byliśmy. Szerokiej drogi! Na pewno Wam się spodoba!
Witam wybieram się z psem do Szwecji, mam pytanie szczepienie przeciw wściekliznie zrobiłam 9 kwietnia i bedzie ważne dopiero 30 maja a chce wyjechac 28 maja czy to bedzie problem?
pozdrawiam
To pytanie do szwedzkich władz, niestety nie pomogę :(
Podstawowe pytanie – czy jadąc samochodem (prywatnym-własciciel psa kierowcą) muszę też posiadać klatkę? Mój pies ma ok.20kg wagi choć młody ale mam obawę ,że znów przypomni mu się pobyt w schronisku (stamtąd go wzięliśmy) a tego bym nie chciała, a może wystarczy że część samochodu będzie oddzielona kratką? Chce zabrać ze sobą psa bo nie wyobrażam sobie abym mogła go zostawić.
Cześć Violka! Niestety ten aspekt nie jest uregulowany na poziomie europejskim. Wydaje mi się, że w niektórych krajach ta kwestia jest uregulowana (np chyba w Austrii), ale nigdy nie wchodziliśmy w szczegóły, bo Lu zawsze jeździ w transporterze.
My z naszym czworonogiem (owczarek niemiecki)podróżowaliśmy swego czasu dwa razy do roku z UK do PL i psina zawsze jechała w bagażniku (combi) który był oddzielony kratką i nigdy nie było problemu.
A jak to wyglada , moze ktos wie z wyjazdem z psiakiem do Indii . Maly piesek York terrier . Prosze o informacje i z gory dziekuje za pomoc
Niestety nie wiem :( Myślę, że warto poprosić o pomoc w ustaleniach doświadczoną klinikę weterynaryjną.
Witam! Chcemy wyjechać z psem na tydzień na Ukrainę, dokładnie nie wiemy co trzeba mieć dla tej podróży, tak jak jest to kraj spoza ue
Dzień dobry! Oprócz informacji zawartych we wpisie niestety nic więcej nie wiem! Na Ukrainie jeszcze nie byliśmy :(
Witam moja suczka właśnie się oszczenila w grudniu razem z matka bede jechac do pl. Z Holandi czy musza byc zaszczepione jesli niebeda mialy jeszcze 9 tygodni prosze o pomoc.
Proszę zerknąć pod ten link – https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/non-commercial-eu_en (jest wklejony również w tekście). Poniżej nagłówka EXCEPTIONS w punkcie trzecim bodajże, jest odpowiedź na Pani pytanie :)
Hej,
Czy przejeżdżając przez Niemcy autem potrzebny jest transporter? Jeśli tak, to jaki?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź ?
Hej Ada! Szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia! Luśka zawsze podróżuje w transporterze, więc nigdy nie zgłębiałam tego tematu. Pozdrawiam i szerokiej! :)
Ciekawy artykuł, bo nietuzinkowy, w sensie mało kto w ogóle pisze się na zajęcie tematem, nie mówiąc już o tym ile osób zostawia swoje pociechy komuś (nie rzadko obcemu), żeby móc sobie wyjechać i nie interesuje się, czy brać zwierzaka. Często też przecież hotele mają z tym problem i nawet jeśli tolerują zwierzęta, to dopłata jest nie mała (zapewne wliczają ewentualne zniszczenia). A zastanawialiście się nad rozwinięciem tematu o inne zwierzęta? Albo chociaż wzięcie pod uwagę ewentualne problemy już na miejscu? Mnie np. interesuje jak wygląda sprawa opieki zdrowotnej w danych krajach, bo oczywiście ubezpieczenia to i owszem są, często też trzeba brać pod uwagę takie oczywistości jak zbyt duża temperatura – https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/moje-zycie/lubie-podroze/jak-przygotowac-sie-na-wakacje-w-Portugalii – ale o ile szczepienie jest jak najbardziej zrozumiałe, to często nawet i człowieka nie zaszczepisz na wszystko, a zwierze też inaczej może reagować na jakieś niedogodności, dlatego pytam o opiekę weterynaryjną w UE i poza UE. Myślę, że to byłby ciekawy wątek do rozwinięcia przy temacie. Pozdrawiam.
Na naszym blogu skupiamy się wyłącznie na podróżowaniu z psem :) Przed wyjazdem zawsze sprawdzamy jak wyglądają (i czy są w ogóle) gabinety weterynaryjne w pobliżu miejsc, w których będziemy się zatrzymywać. I nigdy nie pojechalibyśmy z Luśką do miejsca, w którym źle by się czuła – czyli na przykład w sam środek lata do Europy Płd. A ubezpieczenia dla psa to też temat rzeka, bo w Polsce dostępnych jest zaledwie kilka, w tym wyłącznie jedno, które można wykupić na podróż. Niestety :( Ale mam nadzieję że to w końcu kiedyś zmieni :) Pozdrawiam!
Pingback: Autostop z psem. Nasza podróż przez Litwę i Łotwę do Estonii.
Jako miłośniczka zwierząt i właścicielka dwóch psiaków zawsze chciałam je zabrać ze sobą w podróż, ostatnio zrealizowałam marzenie i moje pisaki dołączyły do mnie w podróży do Albanii. I wiecie co nie żałuję :)
No jasne!! I jak znam życie kolejne podróże razem już w planach :))))) Pozdrawiamy!!
Co muszę mieć psiaki oprócz paszportu i szczepienie, wybieramy się do Albani za miesiąc
Wszystkie informacje znajdziesz we wpisie! Pozdrawiamy :)
Czy macie jakieś doświadczenia z wyjazdem do Czech, ale bardzo blisko granicy polskiej? Czy wtedy ktoś kontroluje paszport dla psa?
Raz w życiu kontrolowali nam paszport Luśki, najważniejsze to mieć go przy sobie.
Ah jakby się ktoś wybierał do Skandynawii – pamiętajcie, ze w wielu krajach smycz jest obowiązkowa nonstop. Norwegia – od maja do października psy na smyczy, albo kara 1000€ za psa. No ale trzeba trafić na kogos złośliwego :) kto zgłosi.
Bardzo cenna informacja! A o obowiązkowej smyczy niektórzy zapominają nawet w Polsce :( Bardzo chętnie widziałabym takie kary u nas – zamiast kolejnych zakazów wędrowania z psem po parkach narodowych.
Z doświadczenia… Jadąc do Szwecji – nic nie zgłaszamy na granicy, bo jej po prostu nie ma. Natomiast jadąc do Norwegii – trzeba mieć to, co wymienione w poście, ale trzeba mieć w paszporcie wbite to odrobaczanie i badanie weta. Granicy przekroczyć można w terminie max 120h od zaznaczonego terminu tego badania (lekarz wpisuje dzień i godzinę badania). Niby trzeba tego psa pokazać na granicy, ale jak raz spróbowaliśmy (jadąc autem), to nas pogoniono, ze im głowę zawracamy. Lecąc samolotem – trzeba psa przedstawić do kontroli czipa i szczepień – wchodzimy przez czerwona strefę dla rzeczy do oclenia :)
Dokładnie! :) Pod załączonymi linkiem we wpisie jest info o tych wszystkich terminach, a do paszportu wbijamy wszystko :) Nawet na wszelki :D
Do Szwecji jadąc nie zgłasza się zwierząt na granicy?
Jakie szelki/obroże zabieranie w podróż
Zawsze bierzemy szelki (norwegi), w góry dodatkowo mamy uprząż Sali + elastyczną smycz.
Hanka Lewkowicz może się przyda!
Ja pragnęłabym, by na tych wszystkich stronach, które traktują o przepisach odnośnie podróżowania zwierzaków, administratorzy pisali, jak dużo badyli jest w danym kraju. To wręcz haniebne, żeby Lusi takiej informacji nie udzielać. Wszak to zachęta do przyjazdu! ;)
haha :) Luśka już pisze do nich petycję! :D :D
Yorki w Azji
Suuuuper♥️♥️
Mamuś, trochę spamujesz
Joanna Lazar to co mamcia, przywozisz Molke i Siske do nas na wakacje?
Molka i Siska w drogę!
Michał Michalik coś dla ciebie :)
☺☺
To teraz tylko zaplanować wyjazd :D
Noo!!
Super, a już myślałem, że na Finlandię i Szwecję muszę robić miareczkowanie :)
Szkoda, że poza Europą zaczynają się schodki :P
Nooo szkoda Ale Europa ma masę nieodkrytych pisch szlaków jeszcze ☺ Szerokiej dla Ciebie i Gringo!
Jasna sprawa! Będziemy eksplorować ;) I dla Was również, mam nadzieję, że do zobaczenia gdzieś na szlaku ;)
świetny wpis,udostępniony, na pewno ułatwi życie podróżującym psiarzom :)
Dzięki!!! :-*
Super wpis,bardzo przydatny
Dzięki!
Poszło w świat ;)
❤❤ Dzięki!!!
Dzięki. Bardzo przydatny wpis :)
Cieszę się bardzo, jeśli się przyda! :)