Wokół podróży
Szczyt Largoz - Austria

Wyjazd z psem za granicę – przepisy

Jeśli wiemy gdzie znaleźć aktualne przepisy obowiązujące podróżujące czworonogi wyjazd z psem za granicę wcale nie jest taki trudny do ogarnięcia.

Szukając informacji na temat przepisów dotyczących wyjazdu z psem za granicę można trafić na dziesiątki niepotwierdzonych informacji z drugiej ręki. Dlatego w tym poście zebraliśmy linki do oficjalnych stron urzędów, z których sami korzystamy. Bo najważniejsze to wiedzieć, gdzie szukać.

Planując pierwszy wyjazd za granicę z Luśką przekopałem się przez setki stron, forów i blogów w poszukiwaniu co tak właściwie trzeba mieć / zrobić, żeby legalnie przejechać granicę. I czy w ogóle trzeba coś robić.

Ze wszystkich źródeł na jakie trafiłem tak na prawdę jedna strona jest dla mnie najpewniejszym źródłem informacji o przepisach regulujących podróż z psem – strona Komisji Europejskiej.

WYJAZD Z PSEM ZA GRANICĘ  – PODRÓŻ PO UE

Pod tym adresem znajdują się przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowego przewozu zwierząt. Wynika z nich, że pies podróżnik musi:

 • być oznaczonymarking (przez chip),
 • być zaszczepiony przeciw wściekliźnie – vaccination against rabies,
 • posiadać paszport i, jeśli nie podróżuje z właścicielem odpowiednie upoważnienie przez niego podpisane – passport and declaration.

Dodatkowo przy wjeździe na teren Finlandii, Irlandii, Malty, UK oraz Norwegii pies musi zostać odrobaczony treatment against Echinococcus multilocularis.

SKANDYNAWIA

Skandynawia ma swój osobny paragraf,  bo to właśnie o te kraje dostajemy najwięcej pytań.

SZWECJA

Tu strona szwedzkiego odpowiednika Ministerstwa Rolnictwa (Jordbruksverket) – Szwecja nie wymaga żadnych dodatkowych badań / zaświadczeń, jeśli wjeżdżamy tam z Polski (czy z innego kraju UE), ale na stronie jest napisane, żeby zgłosić wjazd z psem Służbie Celnej.

NORWEGIA

Przed wyjazdem do Norwegii polegaliśmy na informacjach dostępnych na stronie Norweskiego Urzędu ds. Higieny Żywności (nie wiem jak to inaczej przetłumaczyć – Statens tilsyn for planter, fisk, dyr og næringsmidler :D ).

FINALNDIA

Co rok wybieramy się do Finlandii, ale jeszcze się nie wybraliśmy. Tutaj strona fińskiego odpowiednika urzędu ds. higieny żywności, z której skorzystamy jak w końcu uda nam się tam dojechać.

Ogólnie powtórzone są tam informacje ze stron KE.

WYJAZD Z PSEM ZA GRANICĘ – PODRÓŻ POZA UE

Wyjeżdżając poza teren Unii Europejskiej trzeba pamiętać, że najprawdopodobniej będziemy potrzebować tzw. miareczkowania, czyli badania poziomu przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny. Tu znajdziesz przepisy dotyczące wjazdu na teren UE z kraju lub terytorium trzeciego. Wynika z nich, że oprócz 3 spraw wymienionych wcześniej (chip, szczepienie i paszport), trzeba załatwić jeszcze właśnie miareczkowanie (rabies antibody test), które może okazać się nieobowiązkowe przy wjeździe z terytorium państw wymienionych na tej stronie.

Koszt miareczkowania to ok. 350 PLN, ale wykonuje się je raz w życiu psiaka.

Plaża Dueodde - Bornholm

To jak? Wszystko jasne?

No więc łap smycz i w drogę! Widzimy się na szlaku!

I będzie nam bardzo miło, jeśli puścisz ten wpis dalej w świat :)

Share this Story
 • Szczyt Largoz - Austria

  Wyjazd z psem za granicę – przepisy

  Jeśli wiemy gdzie znaleźć aktualne przepisy obowiązujące podróżujące czworonogi wyjazd z psem za granicę wcale nie jest taki trudny do ogarnięcia.
Load More Related Articles
 • Szczyt Largoz - Austria

  Wyjazd z psem za granicę – przepisy

  Jeśli wiemy gdzie znaleźć aktualne przepisy obowiązujące podróżujące czworonogi wyjazd z psem za granicę wcale nie jest taki trudny do ogarnięcia.
 • Frontmani dla Schronisk

  Frontmani w akcji!

  Pamiętasz o Frontmanach?
 • Testujemy Pet Tracker

  Wielki, ogrodzony teren. Szybka, skoczna sunia. Niebieski lokalizator w kształcie łapy. Lecimy!
Load More In Wokół podróży

42 komentarze


 1. Sylwia

  20/10/2017 at 07:36

  Witam moja suczka właśnie się oszczenila w grudniu razem z matka bede jechac do pl. Z Holandi czy musza byc zaszczepione jesli niebeda mialy jeszcze 9 tygodni prosze o pomoc.

  Odpowiedz

 2. Ada

  15/10/2017 at 11:54

  Hej,
  Czy przejeżdżając przez Niemcy autem potrzebny jest transporter? Jeśli tak, to jaki?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 😊

  Odpowiedz

  • Aleks

   17/10/2017 at 16:42

   Hej Ada! Szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia! Luśka zawsze podróżuje w transporterze, więc nigdy nie zgłębiałam tego tematu. Pozdrawiam i szerokiej! :)

   Odpowiedz

 3. Lucjan

  23/08/2017 at 12:48

  Ciekawy artykuł, bo nietuzinkowy, w sensie mało kto w ogóle pisze się na zajęcie tematem, nie mówiąc już o tym ile osób zostawia swoje pociechy komuś (nie rzadko obcemu), żeby móc sobie wyjechać i nie interesuje się, czy brać zwierzaka. Często też przecież hotele mają z tym problem i nawet jeśli tolerują zwierzęta, to dopłata jest nie mała (zapewne wliczają ewentualne zniszczenia). A zastanawialiście się nad rozwinięciem tematu o inne zwierzęta? Albo chociaż wzięcie pod uwagę ewentualne problemy już na miejscu? Mnie np. interesuje jak wygląda sprawa opieki zdrowotnej w danych krajach, bo oczywiście ubezpieczenia to i owszem są, często też trzeba brać pod uwagę takie oczywistości jak zbyt duża temperatura – https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/moje-zycie/lubie-podroze/jak-przygotowac-sie-na-wakacje-w-Portugalii – ale o ile szczepienie jest jak najbardziej zrozumiałe, to często nawet i człowieka nie zaszczepisz na wszystko, a zwierze też inaczej może reagować na jakieś niedogodności, dlatego pytam o opiekę weterynaryjną w UE i poza UE. Myślę, że to byłby ciekawy wątek do rozwinięcia przy temacie. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  • Aleks

   23/08/2017 at 17:08

   Na naszym blogu skupiamy się wyłącznie na podróżowaniu z psem :) Przed wyjazdem zawsze sprawdzamy jak wyglądają (i czy są w ogóle) gabinety weterynaryjne w pobliżu miejsc, w których będziemy się zatrzymywać. I nigdy nie pojechalibyśmy z Luśką do miejsca, w którym źle by się czuła – czyli na przykład w sam środek lata do Europy Płd. A ubezpieczenia dla psa to też temat rzeka, bo w Polsce dostępnych jest zaledwie kilka, w tym wyłącznie jedno, które można wykupić na podróż. Niestety :( Ale mam nadzieję że to w końcu kiedyś zmieni :) Pozdrawiam!

   Odpowiedz

 4. […] Jeśli jedziecie za granicę, koniecznie weźcie potrzebne dokumenty. O tym co i jak napisali Makulscy – zajrzyjcie! https://makulscy.com/wyjazd-z-psem-za-granice/ […]

  Odpowiedz

 5. Marysia

  12/07/2017 at 14:06

  Jako miłośniczka zwierząt i właścicielka dwóch psiaków zawsze chciałam je zabrać ze sobą w podróż, ostatnio zrealizowałam marzenie i moje pisaki dołączyły do mnie w podróży do Albanii. I wiecie co nie żałuję :)

  Odpowiedz

  • Aleks

   12/07/2017 at 18:09

   No jasne!! I jak znam życie kolejne podróże razem już w planach :))))) Pozdrawiamy!!

   Odpowiedz

  • Iwona

   25/07/2017 at 12:22

   Co muszę mieć psiaki oprócz paszportu i szczepienie, wybieramy się do Albani za miesiąc

   Odpowiedz

   • Aleks

    25/07/2017 at 13:07

    Wszystkie informacje znajdziesz we wpisie! Pozdrawiamy :)

    Odpowiedz

 6. Jou

  09/07/2017 at 08:33

  Czy macie jakieś doświadczenia z wyjazdem do Czech, ale bardzo blisko granicy polskiej? Czy wtedy ktoś kontroluje paszport dla psa?

  Odpowiedz

  • Aleks

   12/07/2017 at 12:09

   Raz w życiu kontrolowali nam paszport Luśki, najważniejsze to mieć go przy sobie.

   Odpowiedz

 7. Katarzyna Kosińska-Dybvik

  06/07/2017 at 06:22

  Ah jakby się ktoś wybierał do Skandynawii – pamiętajcie, ze w wielu krajach smycz jest obowiązkowa nonstop. Norwegia – od maja do października psy na smyczy, albo kara 1000€ za psa. No ale trzeba trafić na kogos złośliwego :) kto zgłosi.

  Odpowiedz

  • makulscy.com

   06/07/2017 at 15:11

   Bardzo cenna informacja! A o obowiązkowej smyczy niektórzy zapominają nawet w Polsce :( Bardzo chętnie widziałabym takie kary u nas – zamiast kolejnych zakazów wędrowania z psem po parkach narodowych.

   Odpowiedz

 8. Katarzyna Kosińska-Dybvik

  06/07/2017 at 06:19

  Z doświadczenia… Jadąc do Szwecji – nic nie zgłaszamy na granicy, bo jej po prostu nie ma. Natomiast jadąc do Norwegii – trzeba mieć to, co wymienione w poście, ale trzeba mieć w paszporcie wbite to odrobaczanie i badanie weta. Granicy przekroczyć można w terminie max 120h od zaznaczonego terminu tego badania (lekarz wpisuje dzień i godzinę badania). Niby trzeba tego psa pokazać na granicy, ale jak raz spróbowaliśmy (jadąc autem), to nas pogoniono, ze im głowę zawracamy. Lecąc samolotem – trzeba psa przedstawić do kontroli czipa i szczepień – wchodzimy przez czerwona strefę dla rzeczy do oclenia :)

  Odpowiedz

  • makulscy.com

   06/07/2017 at 15:08

   Dokładnie! :) Pod załączonymi linkiem we wpisie jest info o tych wszystkich terminach, a do paszportu wbijamy wszystko :) Nawet na wszelki :D

   Odpowiedz

 9. Lizzy

  05/07/2017 at 21:15

  Jakie szelki/obroże zabieranie w podróż

  Odpowiedz

  • Aleks

   12/07/2017 at 12:10

   Zawsze bierzemy szelki (norwegi), w góry dodatkowo mamy uprząż Sali + elastyczną smycz.

   Odpowiedz

 10. Marta Wasiołka

  05/07/2017 at 18:47

  Hanka Lewkowicz może się przyda!

  Odpowiedz

 11. Marta

  05/07/2017 at 19:09

  Ja pragnęłabym, by na tych wszystkich stronach, które traktują o przepisach odnośnie podróżowania zwierzaków, administratorzy pisali, jak dużo badyli jest w danym kraju. To wręcz haniebne, żeby Lusi takiej informacji nie udzielać. Wszak to zachęta do przyjazdu! ;)

  Odpowiedz

  • Aleks

   12/07/2017 at 12:11

   haha :) Luśka już pisze do nich petycję! :D :D

   Odpowiedz

 12. Joanna Lazar

  05/07/2017 at 13:57

  Yorki w Azji

  Odpowiedz

 13. Joanna Lazar

  05/07/2017 at 13:56

  Suuuuper♥️♥️

  Odpowiedz

 14. Martyna Lazar

  05/07/2017 at 10:45

  Joanna Lazar to co mamcia, przywozisz Molke i Siske do nas na wakacje?

  Odpowiedz

 15. Hanna Szczypiór

  05/07/2017 at 10:04

  Michał Michalik coś dla ciebie :)

  Odpowiedz

 16. Simon Pedro Viajero

  05/07/2017 at 10:03

  Super, a już myślałem, że na Finlandię i Szwecję muszę robić miareczkowanie :)
  Szkoda, że poza Europą zaczynają się schodki :P

  Odpowiedz

  • makulscy.com

   05/07/2017 at 10:10

   Nooo szkoda Ale Europa ma masę nieodkrytych pisch szlaków jeszcze ☺ Szerokiej dla Ciebie i Gringo!

   Odpowiedz

  • Simon Pedro Viajero

   05/07/2017 at 10:17

   Jasna sprawa! Będziemy eksplorować ;) I dla Was również, mam nadzieję, że do zobaczenia gdzieś na szlaku ;)

   Odpowiedz

 17. Monika Dimapilis

  05/07/2017 at 07:30

  świetny wpis,udostępniony, na pewno ułatwi życie podróżującym psiarzom :)

  Odpowiedz

 18. Dorota Malarz

  05/07/2017 at 07:12

  Super wpis,bardzo przydatny

  Odpowiedz

 19. Natalia Natalia

  05/07/2017 at 07:01

  Poszło w świat ;)

  Odpowiedz

 20. Klaris

  04/07/2017 at 18:12

  Dzięki. Bardzo przydatny wpis :)

  Odpowiedz

  • Aleks

   04/07/2017 at 20:11

   Cieszę się bardzo, jeśli się przyda! :)

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany (no worries). Pola obowiązkowe to te z *

makulscy.com to blog o podróżowaniu z psem

makulscy[at]gmail.com / makulscy

MASZ
WIADOMOŚĆ!

Zostaw nam swój email.

Raz w miesiącu napiszę
do Ciebie list :-)

Wyjazd z psem - przepisy Norwegia samochodem Podróż z psem - poradnik Berlin z psem TravelPlanner