Analogi z podróży vol. 1

Zupełnie bez filtrów i jakiejkolwiek przeróbki. Bez pięciu podejść i kasowania nieudanych ujęć. Surowe i unikatowe.

Niewątpliwy urok analogów tkwi w tym, że – jak mawiał Eminem – masz one shot i one opportunity, żeby utrwalić ulotną chwilę, a potem do końca wyrobienia kliszy drżysz, czy zdjęcie wyszło. Ale to fajny dreszczyk jest. Pamiętasz go? Pamiętasz jak to jest selekcjonować te ulotne chwile, przebierać w nich i zastanawiać się, czy warto wcisnąć migawkę? Bo klisza taka krótka. A w sumie jeszcze tyle może się zdarzyć.

No więc my w tym roku postanowiliśmy sobie odświeżyć to uczucie  i wrócić do korzeni. Przed wyjazdem kupiliśmy PENTAX ASAHI SP-1000 z obiektywem HELIOS-44 (w sumie do nasion chyba wróciliśmy, bo tak wiekowego aparatu nie mieliśmy jeszcze nigdy – pierwsza połowa lat ’70) zapakowaliśmy go w skrzypiący, skórzany futerał po zepsutym zenicie i zabraliśmy na urlop. Na szlakach trochę ciążył, ale warto było. Wczoraj wywołaliśmy zdjęcia. I na chwilę znowu znaleźliśmy się hen daleko, na włoskich i słoweńskich szlakach.

Całkiem fajne to uczucie.

Więcej nie-analogowych kadrów i historii z Dolomitów wkrótce.

Stay tuned!

47 Comments

 1. Zdjęcia są prześliczne. Nigdy w życiu nie powiedziałabym że to analogi. Fajne są te wasze podróże, wydają się takie idealne. Aż można się rozmarzyć :)

  • Dzięki Kamila! Ostatnio uwielbiam klimat analogów <3 Kończymy właśnie drugą kliszę, więc będzie kolejny wpis na stówę :)) A podróże idealne na pewno nie są ;))) Po prostu na bloga trafiają najlepsze foty! :D Buziaki!

 2. Magdalena

  Takie oldschoolowe fotki sa mega klimatyczne.Tez mam gdzies starego analoga.Moze warto znow sie w to pobawic?A tymczasem, prosze o wiecej Waszych fot;)

 3. Zdjęcia są przepiękne, masz do tego rękę. Wg mnie z powodzeniem mogłabyś być fotografem, te fotki mają coś w sobie :)
  Nie będziesz miała nic przeciwko jak zapożyczę sobie jedną na tapetę? :D Pozdrawiam i czekam na więcej tak klimatycznych zdjęć :)

  • Oczywiście, że nie! :)) Ale miło <3 A zdjęcia wszystkie cykał Michał, moje jedyne, które zrobiłam jak stoją z Lu w lesi jest niewyraźne... :(((( Ale jest plan, że się nauczę :)))

 4. Świetne są te zdjęcia, mają swój urok i wdzięk. Przyjemnie jest popatrzeć na takie analogi, niż na kolejne perfekcyjne zdjęcia z lustrzanek. Wpadliście na genialny pomysł! Niecierpliwie czekam na kolejne zdjęcia :)

  • Będą! Już cykamy drugą kliszę! Myślę, że to początek cyklu, bo też strasznie je polubiłam :))) Buziaki!!

 5. Ah pamiętam te czasy! 37 zdjęć i ważący chyba z tonę Zenit, a potem ból i rozpacz kiedy klisza się prześwietliła. ;p A Helios rządzi, uwielbiam ten obiektyw i mam go niemal na stałe zamontowanego, ale na szczęście teraz to mnie ogranicza tylko żywotność baterii. ;)

  • A najgorsze jak to była klisza z wyjazdu jakiegoś! :))) Chociaż w sumie każdej mi było szkoda :)) Szerokiej, bo Wy chyba w drodze! :)

 6. Super! Jest klimat:) A najbardziej rozbroił mnie cytat z Eminem i teraz sobie nucę w głowie :D

 7. Wspaniałe zdjęcia! I nawet nie macie pojęcia, jak kudłaty i roześmiany pyszczek Luśki potrafi wywołać mój uśmiech w najohydniejszy i deszczowy dzień. Dziękuję :D <3

 8. w moich albumach jest ok 26…tys odbitek z analogów ale ja zawsze nawet przed cyfrą wyznawałem zasadę pstrykać pstrykać pstrykać i nawet jeśli będzie w 200 300 1000 TO JEDNO ZDJĘCIE TO WARTO . Tej zasady i wielu innych nauczyli mnie wspaniali fotografowie z Centralnej Agencji Fotograficznej.

 9. Rewelacja !
  Lubię wasze zdjęcia ale one są tak strasznie nowoczesne nie mają tego czegoś co te z kliszy. Przypomina się moje dzieciństwo i stare albumy kiedy tata robił zdjęcia swoją analogową Mintoltą (jeszcze nawet nie Konica)
  Warto było targać kilogramy – REWELACJA !!!
  Pozdrawiam

 10. Ja lubię choć sama już nie używam :( ale uczylam się na nich robić zdjęcia i powiem jedno uczą szacunku dla kadru ;) no i Wasza niewiadówka jakoś tak na nich wybitnie pięknie wygląda tak…jak u siebie ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *