14 pytań o żywienie piesełów

Ekspertka Acana Polska odpowiada na nasze pytania

W ramach współpracy z Acana Polska mieliśmy okazję podpytać ekspertów o żywienie naszych Przyjaciół. Oto odpowiedzi na 14 pytań, które zadały nasze Obserwatorki na fb i Insta.

1. Karmienie seniora – specjalna karma czy zwykła?

Nasze czworonożne staruszki wymagają specjalnej opieki, niestety jak my, psy również odczuwają “przemijanie wiosen” i dlatego należy dbać o ich potrzeby przez właściwą pielęgnację i Biologicznie Odpowiednie żywienie. Wśród karm ACANA i ORIJEN znajdziecie formuły dedykowane dla wszystkich psów, w każdym wieku – tutaj szczególne istotne jest właściwe dawkowanie, aby dostosować ilość karmy do psiej aktywności. Warto postawić na karmy lekkostrawne, z wysoką zawartością mięsa i bez wysokoglikemicznych zbóż.

Dla osób, które poszukują karm dedykowanych proponujemy formuły stworzone specjalnie z myślą o psich seniorach – to ACANA Senior lub ORIJEN Senior. Te karmy, doskonale spełniają potrzeby wszystkich psich staruszków. Jedzenie ORIJEN Senior mieści w sobie aż 85% mięsa, z czego 2/3 są świeże lub surowe, a 1/3 jest delikatnie dehydratyzowana. Nasze jedzenie przepełnione jest mięsem w proporcjach Whole Prey, dzięki czemu czworonożny senior ma zapewnione niezbędne składniki mineralne i witaminy z ich naturalnego źródła. Jedynym suplementem jest cynk. Glukozamina i chondroityna wspomagają aparat ruchu, a dodatek probiotyków usprawnia oraz chroni układ pokarmowy. Świeże, niskoglikemincze owoce i warzywa oraz wzmacniające świeże zioła są dodatkowym źródłem naturalnych składników odżywczych. Tak możemy zapewnić czworonożnemu seniorowi Biologicznie Odpowiednią “jasień” psiakowego życia!

2. Jakie karmy dla alergików?

Dla psów z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi stworzyliśmy dedykowaną, monobiałkową linię jedzenia ACANA Singles. Formuły wchodzące w skład tej linii redukują ryzyko reakcji alergicznych. Żadna z formuł nie zawiera zbóż, glutenu, GMO, tapioki, ziemniaków czy ryżu. Mięso stanowi aż 50% składu, co niewątpliwie wyróżnia linię Singles na tle innych karm opartych na jednym źródle białka. Co ważne, formuły ACANA Singles zawierają to samo źródło tłuszczu, co białka. Zbyt często zdarza się, że karmy dedykowane psom-alergikom, choć są monobiałkowe, np. oparte na jagnięcinie, w rzeczywistości zawierają tłuszcz z kurczaka. Taki rodzaj karmy niewątpliwie nie przyniesie pożądanych efektów w przypadku nietolerujących mięsa z kurczaka, bowiem w tłuszczu również znajduje się alergenne białko. ACANA Singles oferuje cztery smakowe formuły dla wrażliwych psów:

ACANA Pacific Pilchard
ACANA Yorkshire Pork
ACANA Free-Run Duck
ACANA Grass-Fed Lamb

3. Czy łykanie „groszków” karmy bez gryzienia jest szkodliwe?

Nie, trawienie bowiem nie zaczyna się, jak u ludzi już w ustach, a w całości odbywa się w żołądku. U zwierząt mięsożernych w ślinie nie występują enzymy trawienne, co oznacza, że w jamie ustnej psów nie dochodzi do trawienia pokarmu. Pies nie przeżuwa swojego pożywienia, jest w stanie zjeść duże ilości jedzenia na raz i połknąć je w całości. Główną funkcją śliny jest nawilżenie przełyku, nie miesza się ona z pokarmem. Psy, tak jak wilki, mają krótki przewód pokarmowy. Ich żołądek jest jednokomorowy i potrafi rozszerzać się do dużych objętości. Jest to przystosowanie do jedzenia jednorazowo dużej ilości jedzenia, dzięki czemu żołądek się zapełnia, a trawienie zachodzi w późniejszym czasie. Kwaśne pH w żołądku wspomaga rozkład białek oraz eliminuje drobnoustroje zawarte w pokarmie. W przypadku jednak bardzo łapczywego jedzenia karmy zalecamy podawanie jej z misek, które spowalniają proces jedzenia.

4. Czy dobrej jakości karma może być jedyną formą żywienia psa? Czy zaspokaja wszystkie potrzeby?

Zdecydowanie TAK. Sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem dla każdego miłośnika zwierząt. Nie wymaga przechowywania w lodówce, a odpowiednio zabezpieczona nie wilgotnieje i długo zachowuje walory smakowe oraz wartości odżywcze. Doskonale sprawdza się na co dzień, jak i podczas podróży z pupilem. Zanim dokonasz wyboru przeczytaj skład, unikaj kolorowych chrupek, wypełniaczy jak kukurydza, ryż czy ziemniaki. Wybierz jedzenia ACANA lub ORIJEN, aby zapewnić swojemu psu odżywienie, którego potrzebuje.

Wybierając karmę udziel odpowiedzi na 3 mięsne pytania po przeczytaniu składu.
Ile ta karma ma mięsa w składzie?
Ile świeżego mięsa?
Jaka jest różnorodność składników mięsnych?

5. Jak przekonać psa do suchej karmy? Jakie suche karmy dla wybrednego psa?

1. Bądź cierpliwy i konsekwentny,
2. Podawaj jedzenie regularnie, pilnuj stałych pór,
3. Nie zostawiaj jedzenia w misce,
4. Przechowuj właściwie karmę, zadbaj, aby worek z karmą nie wietrzał – pies je również nosem.
5. Możesz” dosmaczyć” karmę np. liofilizowanymi przysmakami ORIJEN, nigdy jedzeniem dla ludzi,
6. Stosuj karmę jako przysmak-nagrodę podczas zabaw i spacerów.
7. Dla psów wyjątkowo opornych na suchą karmę, polecamy formułę ORIJEN Tundra. Ten smak i zapach to prawdziwa uczta dla psich zmysłów! Aż 8 różnorodnych gatunków mięs, skusi każdego niejadka.

6. Jaki procentowy podział sucha / mokra? Jeśli łączę karmę suchą i mokrą, to jak wyliczyć zapotrzebowanie i ilość karmy?

Oczywiście możliwe jest podawanie karmy mokrej i suchej. Szczególne ważne jest, aby w takim przypadku zadbać o bilans kalorii. Jeśli się decydujesz się na dietę łączoną, zawsze zalecamy rozmowę z lekarzem weterynarii i ustalenie właściwego dawkowania, zgodnie z potrzebami Twojego psa.

7. Jak obliczyć zapotrzebowanie na kalorie w aktywnych dniach (podczas biegania, uprawiania sportów)?

Zerknij na tabelę dawkowania, tam zawsze znajdziesz podpowiedz ile jedzenia powinno znaleźć się w misce psa aktywnego. Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny. Obserwuj go i pamiętaj, że tabela jest wytyczną, którą możesz modyfikować w zależności od natężenia aktywności i potrzeb Twojego psa.

Acana zapotrzebowania dla aktywnego psa

8. Ilość białka dla psa a ilość warzyw lub innych witamin – jak, ile? Czy karmy suche suplementować dodatkowo?

Kluczowe, aby w karmie głównym białkiem było białko pochodzenia zwierzęcego, bez izolatów bialka roślinnego. Nasze jedzenie ACANA i ORIJEN nie wymaga dodatkowej suplementacji. To kompletne, w pełni zbilansowane jedzenie.
Przykładowa etykieta z proporcjami z opakowania ACANA Ranchlands – 70% mięsa i 30 % warzywa i owoce.

9. Jakie dodatki żywieniowe powinna zawierać dobra karma, a jakich należy unikać? Jakie substancje konserwujące są szkodliwe?

Zgodnie z prawem dodatki, które mogą być stosowane w karmach dla zwierząt domowych to witaminy, aromaty, konserwanty, przeciwutleniacze i barwniki.
Champion Petfoods producent karm ACANA I ORIJEN z dużą atencją podchodzi do tego, aby nasze jedzenie było w pełni zbilansowane i zgodne z normami FEDIAF. Najlepiej, aby możliwie najwięcej witamin, minerałów i wszystkich substancji odżywczych pochodziło z samych składników. W naszym jedzenie nie znajdziecie barwników. Możemy szczycić się dietą WholePrey w jedzeniu dla psów ACANA i ORIJEN. Polega ona na dostarczaniu substancji odżywczych z mięsa, szpiku i chrząstek, co pozwala minimalizować konieczność sztucznej suplementacji. Naszej karmy zachowują swoje właściwości dzięki naturalnym konserwantom jak tokoferole (witamina E).
Jesteśmy dumni ze składów i składników, które są podstawą naszego jedzenia. Przekonacie się o tym CZYTAJĄC SKŁADY.

10. Jakie jest zapotrzebowanie na wodę przy karmie suchej?

Woda jest niezbędna dla optymalnej pracy organizmu i pomaga ciału w utrzymaniu regularnej temperatury. Bez wody wszystkie inne składniki odżywcze znajdujące się w karmie twojego zwierzaka staną się bezużyteczne, ponieważ woda jest potrzebna w trawieniu do wchłaniania tych składników odżywczych i eliminacji. To, ile powinien pić pies, ustala się na podstawie: indywidualnych cech pupila, masy ciała, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego, zdrowia lub choroby oraz temperatury otoczenia. My rekomendujemy stały dostęp do czystej i świeżej wody.

11. Czy w wielkość groszków ma znaczenie? Czy mniejsze psiaki mogą jeść tę samą karmę co duże rasy?

Każdy pies to mięsożerca, potrzebuje mięsa, aby rosnąć i żyć zdrowo, zgodnie z tą prawdą mamy w ofercie karmy dedykowane dla psów każdej rasy, niezależnie od wieku czy rasy. Różnicowaniu podlega jedynie dawkowanie. Istnieją jednak różnice, które sprawiają, że potrzebne jest dostosowanie do konkretnych potrzeb. Dlatego mamy w ofercie linię ACANA Heritage, dostosowaną do wieku, wielkości czy psiej aktywności. W ramach tej linii znajdziecie formuły z dużymi granulkami dla dużych i olbrzymich ras psów, oraz malutkimi granulkami dla psów małych ras. Istnieje zatem możliwość dostosowania nie tylko formuły, ale także wielkości granulek do potrzeb Twojego psa.

12. Jaka karma z obniżoną zawartością tłuszczu dla psa (który miał problem z trzustką)?

To dwa różne pytania. Dla kogoś, kto poszukuje jedzenia „lajt” dla swojego psa, możemy polecić ACANA HERITAGE Light&Fit – pomaga utrzymać prawidłową dla psa masę ciała. Oparta na mięsie kurczaka z wolnego wybiegu, jajach ściółkowych oraz mięsie storni poławianej w naturalnym środowisku, to formuła o obniżonej zawartości tłuszczu do 11%. Doskonałym wyborem będzie również ORIJEN Fit & Trim z 85% zawartością mięsa i tłuszczem surowym na poziomie 13%.
Jeśli zaś chodzi o karmy dla psów z chorobą trzustki, tutaj zawsze zalecamy kontakt z weterynarzem, który wskaże właściwe żywienie w przypadku choroby.

13. Jaka karma dla psiaka z podwyższonymi wynikami prób wątrobowych?

W tej sytuacji polecamy kontakt z lekarzem w celu ustalenia diety.

14. Czy to prawda, że kukurydza szkodzi psom?

Pies pochodzi od wilka. Brzmi, jak frazes, o którym wiedzą nawet małe dzieci. Należy pamiętać, że pies to nie kura i w swojej diecie potrzebuje przede wszystkim mięsa, a nie resztek ze stołu czy wysokoglikemicznych zbóż. Te ostatnie charakteryzują się wysokim IG. Stosowanie ich w codziennej diecie, na dłuższą metę, nie jest korzystne dla zdrowia psów i kotów. Indeks glikemiczny (IG) to parametr umożliwiający klasyfikację produktów spożywczych pod względem ich wpływu na poposiłkowe stężenie glukozy we krwi. To w wielkim skrócie opis pojęcia indeksu glikemicznego. Im jest niższy, tym lepiej. W Jedzeniu ACANA i ORIJEN nie znajdziecie wysokoglikemicznych zbóż jak kukurydza czy ryż.

Dopisek ode mnie:

Bolesław i Flora od początku naszego wspólnego życia wsuwają karmy Orijen i Acana. Florka aktualnie gustuje w Six Fish Orijen, Bolciu je Grass-fed lamb Acany.

W ramach współpracy z Acana Polska publikujemy na naszym Instagramie zdjęcia z cyklu #NaSzlakuZacanaPolska, pod którymi możesz znaleźć pomysły na wędrówki z piesełami.

image/svg+xml

6 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *