Dwie Marie, Cyganie i ciemne oblicze Świętej

Saintes-Maries-de-la-Mer to prawdopodobnie jedyne miejsce we Francji, w którym nikogo nie dziwi widok setek przyczep kempingowych zaparkowanych wzdłuż głównej promenady.

Przyczep, kamperów, małych przyczepek z kuchenkami, doprowadzonych rur z wodą, pociągniętych kabli z prądem, pralek, pościeli i stolików. Nikogo to nie dziwi, bo 24-25 maja w tej małej miejscowości nad morzem zbierają się Cyganie z całej Europy uczcić pamięć swojej patronki – Świętej Sary.

Trafiliśmy do Saintes Maries de la Mer 15 maja.  Głównie, żeby zobaczyć kościół powstały w miejscu, w którym Maria Salome i Maria, matka Jakuba, zmieniły religijne oblicze Francji rozbijając się u jej brzegów niewielką barką.

marie 4 urlop na etacie

marie 1 urlop na etacie

marie 5 urlop na etacieNa marginesie przeczytaliśmy, że była z nimi prawdopodobnie ciemnolica Sara. No i co..? I Sara zabrała Mariom cały show… W Kościele jest krypta poświęcona w całości Świętej Sarze. Jej figura ugina się od ciężaru różańców, biżuterii, chust i sztucznych tiar, a wokół na ścianach wiszą zdjęcia i podziękowania za pomoc, którą od lat niesie Cyganom. Marie mają swoje święto w październiku.

A Sara w najpiękniejszym wiosennym miesiącu niesiona jest przez tłumy wiernych do morza. Muszą to być tłumy. Skoro tyle przyczep stoi tu już na tydzień przed rozpoczęciem uroczystości..? Nie wyobrażam sobie jak to małe miasteczko może wyglądać w najgorętszym okresie..

marie 2 urlop na etacie

marie 3 urlop na etacie

marie 11 urlop na etacie

marie 10 urlop na etacie

marie 9 urlop na etacie

A gdy pielgrzymkowa nie-rzeczywistość Cię przerasta zawsze możesz uciec z miasta i poszukać manades – pół dzikich stad koni Camargue. Pięknych siwych wierzchowców. Na (nie)szczęście możesz ich również dosiąść w jednej z licznych stadnin rozsianych po drodze do Saintes Maries de la Mer.

marie 12 urlop na etacie

marie 13 urlop na etacie

marie 14 urlop na etacie

Lub po prostu coś zjeść. Najlepiej i najtaniej – mule.

marie 6 urlop na etacie

marie 7 urlop na etacie

ityle2_s

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *