Coffee to go

Nawet najwspanialsze kawiarnie nie zastąpią widoku kubka kawy w chłodny poranek pod namiotem, gdy trawa jest jeszcze wilgotna od rosy, wokół nieśmiało śpiewają ptaszki ukryte w konarach drzew, zapuchnięte oczy przypominają szczelinki, jeden stopper wala się w śpiworze, drugi uwiera w ucho, lewa ręka jest nieco zdrętwiała, prawe udo jest sine, żebra chyba przebiły już płuca, nie wspominając nic o szyi, bo to nie czas i miejsce.

Nawet najwspanialsze kawiarnie nie zastąpią wtedy kubeczka kawy.

Na taki poranek lepiej mieć przy sobie zestaw skauta:

French Press – bardzo prosty w konstrukcji. Kawę (najlepiej grubo zmieloną) wrzucasz do dzbanka, zalewasz gorącą wodą, nakładasz pokrywkę, a po 4-5 min. dociskasz tłoczek do oporu. Samo się robi i bez fusów. Niestety 99% jest ze szkła (zbrojonego, ale to zawsze szkło).

French press

Moka pot, stove pot, makinetka, kawiarka – sam wybierz. W podróży niezniszczalna, nie ma się co stłuc, pęknąć, ułamać. Prawdziwa kawa Italian style! Niestety, wymaga stałego źródła  ciepła, o co czasem trudno. Jeśli jeździcie z kuchenką gazową lub elektryczną – bardzo polecam!

Stove pot

Mój absolutny nr 1 – neapolitański flip pot (Napoletana) – tak jak moka nie ma elementów szklanych, ale do zaparzenia kawy wystarczy jedynie wrzątek, choć oryginalnie stawia się ją na gazie. Ja gorącą wodę nalewam do dolnego pojemnika, wkładam sitko z kawą, a całość nakrywam górnym pojemnikiem. Teraz szybkim ruchem stawiam wszystko na głowie (na nogach?). Nie wiem dlaczego to jest szczelne, ale jest. Kawa zaparza się na tej samej zasadzie co w ekspresach przelewowych.

Napoletana flip-top

Można też dostać french pressy w wersjach podróżnych ze stalowym korpusem (Bodum® Travel Press, Freiling® French Press, GSI Java Press) lub niesamowite urządzenia jak Aerobi AeroPress® lub Handpesso® – „Wyśmienite espresso, gdziekolwiek jesteś!” – nawet w lesie:

PS. Wersja dla cierpliwych:

Hand roaster

Hand roaster

ityle2_s

11 Comments

 1. A no i kawa rankiem pod namiotem to wspaniała sprawa. U nas french press stalowy bo szklany się stłukł na poprzednim wyjeździe. Ten jest nie do zdarcia;-) chciałabym spróbować kawy z handpresso tylko ceny sa dosyć wysokie. Wolę zostać za ta kasę dłużej pod namiotem:-)

  • Michał z urlopnaetacie.pl

   Z prażarką super przygoda była, ale teraz stoi i się kurzy… :) Handpresso drogie rzeczywiście! W Hadze kiedyś służbowo byłem i już już kupowałem, ale okazała się to wersja na saszetki, a jest jeszcze na mieloną kawę po prostu. Teraz temat rozmył się trochę… Udanej niedzieli! :)

 2. Ojej! Odkryłam nowe (stare) posty! I jest prażarka! I wpis o kawie:-)I taki sam namiot mamy:-) No to bedzie co czytać przez chwilę. Udanego weekendu!

  • Aleksandra z urlopnaetacie.pl

   Taki sam namiot <3 Uwielbiam go! I bardzo nam miło, że trafiłaś na ten blogowy staroć :D

 3. Wow no to nieźle, w dziale antyki??;) Jest bardzo podobna tylko pochodzi z końca XIX w., a z foto eksponatu, przepraszam, ale nie przejdzie..

  • Michał

   Kurcze, ta moja nie jest taka wiekowa raczej… :) Tak myślałem z tym zdjęciem – to pilnuj jej! :)

 4. Wersja dla cierpliwych mnie rozbroiła..skąd macie taki młynek?? Podobne mam w pracy..pracuje w muzeum:) pozdrawiam serdecznie

  • Michał

   To prażarka! :) na allegro znaleziona, ale jest dużo za duża – chyba na kilka kg kawy.

   PS. Mam ogromną prośbę – jak możesz to cyknij zdjęcie tej, co masz w pracy i prześlij :)

 5. Niesamowita sprawa z tymi „mobilnymi” zaparzaczami, zwłaszcza Napoletana :) Wpisuje to na listę MUST HAVE!

  • Michał

   Super! Pamiętaj, żeby nie kupić za małego – ja popełniłem ten błąd ;) Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *