Alhambra – Boabdil płakał jak oddawał.
Ostatni król z muzułmańskiej dynastii Nasrydów oddał Alhambrę królom katolickim. Wybierając wygnanie odwrócił się ze smutkiem za siebie, a matka skarciła go słowami: „Opłakujesz jak kobieta, coś czego nie potrafiłeś utrzymać jak mężczyzna”.
Co tu dużo gadać – ja Boabdila rozumiem. Alhambra, czyli największy skarb Hiszpanii, pałac – miasto ukryty za grubymi murami obronnymi w Grenadzie. Do wyciśnięcia moich łez wystarczyła informacja, że do końca maja nie ma już biletów na jej zwiedzanie. I dopiero dzięki przytomności umysłu i determinacji (i szybkiemu łączu) dotarliśmy do informacji, że ostatnią deską ratunku jest tzw. Bono turistico Granada Card Dwa razy droższa niż bilet, ale daje możliwość zwiedzenia Alhambry nawet, gdy innych biletów już brak (o rodzajach biletów czytaj w SPI). Do zarezerwowania pozostaje tylko godzina zwiedzanie pałacu Nasrydów i droga wolna!
Zdecydowanie opłacało się. Przekraczając grube mury wkraczasz w scenerię z baśni tysiąca i jednej nocy.
Absolutny MUST-SEE to Pałace Nasrydów i ogrody wodne Generalife. Na to musisz mieć jakieś dwie godziny. Dalej ważna jest również Alcazaba, czyli forteca, ogrody graniczące z pałacem Jardines de Partal, Pałac Karola V, Muzeum Alhambry i Muzeum Sztuk Pięknych, czyli jakieś kolejne 120 min.
Zacznijmy od pałaców. Pałace MUSISZ zobaczyć.
Dalej przechodzimy do Jardines de Partal, a w nich pałac, który, aż do połowy 19. wieku pozostawał w rękach prywatnych (jakim cudem..??)
Troszkę Alcazaby.
I w końcu – Generalife. Bajeczne wodne ogrody. Szum wody spływającej z fontann i niewielkich kanalików słychać na każdym kroku, a woń przeróżnych roślin oszałamia.
I jak tu się dziwić Boabdilowi..?
[notification type=”notification_info” ] PRZYDATNE INFOŁ
[line_list]
- Bilet zamów z dużym wyprzedzeniem na stronie www.alhambra-tickets.es, albo przez automaty „La Caixa” – partnera Ticketmaster, który rozprowadza bilety. Możesz również postawić wszystko na jedną kartę i stanąć od bladego świtu w kolejce do kas otwieranych od godz. 8. Bądź świadom, że dostępność biletów jest jednak bardzo ograniczona. Możesz również sięgnąć po Bono Turístico Granada Card, za 33,5 Euro. Dzięki tej karcie wejdziesz również do innych muzeów i skorzystasz za darmo z komunikacji miejskiej. Więcej info na granadainfo.com.
- Rodzaje wizyt to m. in.: general, at night, other look, exeprience czy gradens. Celuj w ‘general’, bo pałace Nasrydów musisz zaliczyć. Fajna może być również wizyta nocna. Następnym razem.
- Samochód możesz zaparkować na dużym parkingu przed wejściem do Alhambry. Jest w miarę zacieniony. Jest tam też sporo ławek, na których możesz poczekać z psem. Koszt za 24 h to 18 Euro.
- Warto również przygotować się do wizyty wcześniej, albo po prostu kupić przewodnik. Audio-guide jest oczywiście dostępny na miejscu, ale książka zostanie z Tobą na dłużej i da Ci możliwość poznania więcej szczegółów i historii tego niesamowitego miejsca.
[/line_list]
[/notification]