Normandia

Trasa 2 w liczbach i dwóch słowach

Idealna trasa dla tych, którzy lubią podróżować śladami.

podsumowanie 2 6 urlop na etacie

Można ją przejechać śladami impresjonistów, śladami wydarzeń z czerwca 1944, czy ogólnie śladami ważnych wydarzeń historyczno – wojskowych (zaczynając od podboju Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę uwiecznionego na tkaninie z Bayeux, przez plaże D-Day, na Verdun kończąc). No a Mont Saint Michele warto wpleść w każdą z nich.

Trasę zaliczyliśmy we wrześniu i temperatura była idealna. Na wybrzeżu kanału La Manche warto jest nocować na kempingach, ale raczej już w domkach, ew. kamperach, bo noce bywają chłodne. Nie warto spać w Étretat – ceny wygórowane, a poza tym wokół tyle innych uroczych miasteczek, że jest z czego wybierać. Dla nas idealną bazą było Fécamp, chociaż plaża u podnóża kempingu była kamienista  i Luśka nie mogła się tam za bardzo wybiegać.

W sumie wszystko, co widzieliśmy jest warte polecenia. To była trasa bez słabych punktów. Klify Étretat, ukochane Giverny Moneta, plaże D-Day i Mont Saint-Michel to absolutne must-see, jeśli już znajdziesz się w tamtych rejonach.

Klify zwiedzasz za darmo – możesz spacerować do woli. Warto jest poczekać do wieczora, bo podobno są pięknie oświetlone (nie poczekaliśmy…).

Giverny zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Chociaż teraz cała wioska (czy ja mogę w ogóle nazwać to wioską..?) wygląda aż za idealnie, to w trakcie zwiedzania domu Moneta (mimo tłoku) łatwo jest sobie wyobrazić, jak mogła tu wygląda codzienność w XIX w. Czas nieśpiesznie płynął, kwiaty pachniały (tak samo), w domu ktoś się krzątał, ktoś doglądał ogrodu, a z niebieskiej kuchni docierał zapach smakowitych potraw… Tak…

Ale back to reality!

Jadąc wzdłuż wybrzeża śladami aliantów musisz mieć oczy szeroko otwarte, bo pamiątkowych miejsc jest dużo. Trasa jest dobrze oznakowana, a po drodze dużo miejsc, w których można zobaczyć pozostałości sprzętu wojskowego, bunkry, czy czołgi. Jeśli tak jak my zrezygnujesz z wizyt w muzeach możesz po prostu chłonąć klimat spacerując plażami, odwiedzając bunkry niemieckie (za darmo), czy cmentarz. Warto.

No i Mont Saint-Michel. Czy tłumy odwiedzających mogą się mylić..? No nie mogą. Mimo tłoku na bardzo wąskich uliczkach opactwo naprawdę zasługuje na Twoją uwagę. Więcej przydatnych informacji znajdziesz w SPI tutaj.

W drodze powrotnej zdecydowaliśmy się na Verdun. W sumie pewnie nigdy nie pojechalibyśmy tam specjalnie, a miejsce znane i historycznie ważne, więc czemu nie?

To była dobra decyzja, bo zostało nam na długo w pamięci.

A na koniec relaks w rodzinnych górach. Konieczny, żeby naładować akumulatory.

Fecamp

Etretat

d-day

d-day

d-day

ityle2_s
Share this Story
 • Co Normandia może zrobić dla Ciebie?

  Mówisz Francja, myślisz Paryż, Wersal, albo zamki nad Loarą. Jak lubisz wino, to może jeszcze Alzacja. A jak czytałaś Dana Browna ...
 • Trasa 2 w liczbach i dwóch słowach

  Idealna trasa dla tych, którzy lubią podróżować śladami.
 • Tu stał Monet..!

  Étretat to małe, urocze miasteczko wypełnione przez odwiedzających po same brzegi.
Load More Related Articles
Load More In Normandia

3 komentarze


 1. Duże Dzieci :)

  01/06/2014 at 14:03

  Czerwiec!!! :). Z okazji dnia dziecka zglądamy i podziwiamy…

  Odpowiedz

 2. Pies w Warszawie

  29/05/2014 at 21:38

  Ojej, ależ przyjemny layout bloga! Bardzo cieszy me oko :)
  Co prawda jeszcze tak daleko jak do Giverny się nie wybieram, ale fajnie poczytać że w tyle miejsc zabieracie Luśkę.

  Odpowiedz

  • Aleks

   30/05/2014 at 10:35

   Bardzo nam miło, że do nas zajrzeliscie! Luśka już przygotowuje się do wrześniowego wyjazdu :-) W między czasie zaliczamy wszytkie spacery śladami Bonzo!

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany (no worries). Pola obowiązkowe to te z *

Zajrzyj i tu

Weekend nad Bałtykiem

To będzie leniwy wpis o leniwym weekendzie.

makulscy.com to blog o podróżowaniu z psem

makulscy[at]gmail.com / makulscy

MASZ
WIADOMOŚĆ!

Zostaw nam swój email.

Raz w miesiącu napiszę
do Ciebie list :-)

Wyjazd z psem - przepisy Norwegia samochodem Podróż z psem - poradnik Berlin z psem TravelPlanner